آموزش مفهومی و عمیق درس خواندن

مقالات

آموزش مفهومی و عمیق درس خواندن از اوج یادگیری

مشکل بسیاری از داوطلبان که ساعات مطالعه بالایی دارند، تست های زیادی حل می کنند، اما در نهایت نتیجه مناسبی نمی گیرند، چیست؟! چرا یک عده با تلاش زیاد باز هم نمی توانند به رتبه دلخواه شان دست پیدا کنند؟ زیرا روش مطالعه مفهومی را بلد نیستند.

در این بخش 6 مانع مطالعه مفهومی در کنکور را بررسی می کنیم. اگر این موانع را رد کنید و به نکات عملی آن توجه کنید، می توانید با سرعت بیشتری به هدف تان برسید.

1- عادات مطالعاتی غلط

راه رفتن

یکی از عادت های غلط مطالعه مفهومی، راه رفتن در حین مطالعه است. زمانی که راه رفتن همزمان با درس خواندن باشد، بخشی از انرژی بدن برای راه رفتن صرف می شود. بخش دیگر انرژی جهت تمرکز مغز برای برخورد نکردن با اشیاء صرف می شود. راه رفتن در حین مطالعه اشتباه است. بهترین روش مطالعه نشستن در یک مکان مشخص است. ترجیحا نشستن پشت یک میز. به صورتی که میز خلوت باشد و روبه روی شما دیوار قرار بگیرد. روی دیوار هم عاری از هر گونه شی، تابلو و.. باشد.

شنیدن موسیقی

یکی دیگر از عادت های غلط، شنیدن موسیقی همراه با مطالعه است. موسیقی های بی کلامی وجود دارد که از آن برای درمان و یادآوری خاطرات و شرایطی که در گذشته اتفاق افتاده استفاده می شود. مثلا ممکن است موقع یادگیری مطلبی، موسیقی خاصی گوش دهید. اگر در آینده دوباره آن موسیقی را بشنوید، احتمالا آن مطلب در ذهن تان تداعی می شود. اما این مقوله در زمینه روش های مطالعه نمی گنجد. زیرا را نمی توان در جلسه کنکور شرایط شنیدن موسیقی را فراهم کرد! همچنین ممکن است موسیقی که هنگام یادگیری گوش می دهید، تمرکزتان را در مطالعه از بین ببرد. پس بهتر است از این روش مطالعه نیز چشم پوشی کنید.

 

بلند خواندن

عادت غلط بعدی، بلند بلند مطالعه کردن است. متاسفانه بعضی از افراد به اشتباه فکر می کنند که اگر یک موضوعی را بلند بلند بخوانند، چون یکبار می خوانند و یک بار می شنوند، آن موضوع بهتر برایشان جا می افتد. این فرضیه کاملا غلط است و با تکنیک ها و روش های تندخوانی در تضاد است.

چک کردن گوشی

چک کردن مدام گوشی موبایل هم جزء دیگر عادت غلط مطالعاتی است. بعضی از افراد عادت دارند هر 5 دقیقه گوشی خود را چک کنند. یا از حالت لاک به آنلاک در بیاوردند. اگر تمرکز را به یک هواپیما تشبیه کنیم، زمانی که در حال بالا رفتن و اوج گرفتن است، با چک کردن گوشی هواپیمای تمرکزتان سقوط خواهد کرد. هر بار که این هواپیما بخواهد دوباره اوج بگیرد مجدد سقوط می کند. اینگونه قطعا دیرتر به مقصد خواهید رسید و یا ممکن است اصلا به مقصد نرسید!

محیط گرم

علاوه بر این افرادی نیز عادت دارند هنگام مطالعه در مکانی گرم و نرم باشند. مثلا در کنار بخاری. مطالعه در چنین مکانی باعث خواب آلودگی شما می شود. در صورتی که محیط مطالعه و دمای آن، باید مناسب و مطبوع باشد. پس عادات غلط مطالعاتی خود را بررسی کنید و آنها را کم کم کنار بگذارید زیرا این عادات ترمز دستی موفقیت شما خواهند بود.

2- دیدگاه منفی در مطالعه مفهومی

مانع دومی که بر سر راه روش مطالعه مفهومی قرار دارد، دیدگاه منفی است. خیلی ها قبل از شروع مطالعه با ذهنیت منفی بر آن درس حاضر می شوند. می گویند:” ما که این درس را نمی فهمیم اما به اجبار آن را می خوانیم!” بعد از گذشتن یک ساعت با همان ذهنیت منفی کتاب را می بندند و هیچ چیزی از آن را هم نفهمیده اند! اگر قبل از شروع هر کاری ذهنیت منفی داشته باشید، ذهن تان به دنبال نشانه هایی می رود که شما را در آن کار ناموفق کند. در این صورت اگر به کوچک ترین مشکلی بر بخورید سریع عقب می کشید. در مطالعه هم همین است.

داستان نمکدان

برایان تریسی در یکی از کتاب هایش مثال جالبی آورده. او می گوید پدری از پسرش می خواهد نمکدان را از آشپزخانه بیاورد. پسر قبل از رفتن به آشپزخانه می گوید نمکدان در آشپزخانه نیست. پدر می گوید بله هست. پسر به آشپزخانه می رود اطراف را نگاه می کند و باز هم به پدرش می گوید نیست! اینبار پدر خودش به آشپزخانه می رود و آن را پیدا می کند. پسرش با تعجب نگاه می کند که چگونه خودش نتوانسته آن نمکدان را ببیند. در واقع چشمان پسر نمکدان را دیده. یعنی اطلاعات وارد مغز شده و محرک های آن فعال شده. اما چون قبل از گشتن ذهنیت نبودن نمکدان را داشته، مغز نیز آن را فیلتر کرده و در نهایت پسر نتوانسته نمکدان را پیدا کند.

 

خیلی ها برای یادگیری مطالب جدید مقاومت می کند. در برابر موفقیت گارد می گیرند. همین موضوع مانع مطالعه مفهومی است. ممکن است در زمان مدرسه شکست خورده باشید. ممکن است برچسب بازنده بودن روی خودتان می زنید. شکست خوردن یک مسئله است. اما داشتن مدل ذهنی بازنده بودن یک انتخاب است. بسیاری از داوطلبان ناخودآگاه این را انتخاب می کنند. با ذهنی باز به مطالعه و برنامه ریزی درسی خود ادامه دهید. بگوئید:”من تا الان موفقیت های زیادی در درس هایم نداشته ام اما دلیلی نمی شود که از این به بعد هم موفق نشوم” دیدتان را مثبت کنید و با صبر و حوصله شاهد موفقیت هایتان باشید.

3- انجام ندادن کار سخت

سومین مانع انجام ندادن کار سخت است. برای موفقیت در کنکور باید تراز و درصد همه دروس را به یک اندازه بالا ببرید. خیلی ها فکر می کنند اگر درس زبان را 20% بزنند و درس عربی را 80% بزنند، به تراز دلخواهشان می رسند. چنین روشی اشتباه است. برای رسیدن به رتبه دلخواه باید از انجام کارهای سخت تر شروع کنید.

هر چه که برای موفقیت تان لازم است را اول انجام دهید. شاید همه درس ها را دوست نداشته باشید. اما برای موفقیت باید عادت کنید کارهایی که علاقه ندارید هم انجام دهید. از همان اول سراغ درس هایی که به آنها کمتر علاقه دارید بروید. خودتان را متعهد کنید که شبی نیم ساعت آنها را مطالعه کنید. زیرا آنها بخشی از مسیر شما برای رسیدن به موفقیت تان است.

خیلی ها فقط مطالعه می کنند. درس ریاضی را مثل زیست مطالعه می کنند! روش مطالعه ریاضی نمی تواند مثل روش مطالعه زیست شناسی باشد. همچنین از حل تست فراری هستند. مطالعه به این شیوه و نتیجه ای نخواهد داشت. اول باید خوب بخوانید و سپس تست حل کنید. تا به صورت مفهومی مطالب را یاد بگیرید ممکن است بارها و بارها در حل تست شکست بخورید. اما باید آنقدر شکست بخورید تا راه شکست دادن را یاد بگیرید.

4- مطالعه بدون هدف

مانع چهارم بی هدف مطالعه کردن است. بسیاری از داوطلبان برنامه مشخصی برای مطالعه ندارند. اگر برنامه ای تعیین می کنند آن برنامه استاندارد نیست. در یک روز درس های ریاضی، فیزیک، زیست و زبان را قرار می دهند. اما دقیقا مشخص نمی کنند که چه مباحثی را باید بخوانند. آیا به آزمون های آزمایشی شان می رسند؟ آیا اگر با همین روند جلو بروند می توانند تا کنکور درس هایشان را تمام کنند؟

علت موفق نشدن بسیاری از داوطلبان کنکور بی برنامه بودن و نداشتن یک برنامه ریزی درسی مناسب است. باید مشخص کنید که دقیقا چه مباحثی را به چه مقدار مطالعه کنید. استراتژی مطالعه تان باید درست و اصولی تعیین شود. قرار نیست که فقط مطالعه کنید و ساعات مطالعه بالایی داشته باشید. بلکه باید مطالعه ای هدفمند همراه با برنامه در نظربگیرید و به آن پایبند باشید. بهتر است برای داشتن برنامه ای مناسب و اصولی از یک مشاور تحصیلی یا یک مشاور کنکور کمک بگیرید تا سریع تر شما را به هدف دلخواهتان برساند.

5- زمانی مناسب برای شروع مطالعه

یک عده از داوطلبان منتظر یک روز عالی برای شروع مطالعه هستند. می گویند از روز شنبه برنامه مطالعاتی مان را شروع خواهیم کرد! در اولین جلسات مشاوره تحصیلی، بعضی از دانش آموزان گمان می کنند برنامه شان از روز شنبه شروع خواهد شد! در صورتی که بلافاصله بعد از تعیین برنامه، باید آن را اجرا کنند. همانطور که گفتیم کار سخت را همان اول باید انجام دهید. کار سخت همان کاری است که بسیاری از افراد از آن فراری هستند. افراد موفق شنبه را به خاک سپرده اند. برای آنها هر روز شنبه است و از لحظه لحظه زمانشان نهایت استفاده را می کنند.

پس بنابراین عادت غلط منتظر شدن برای رسیدن یک روز ایده آل برای شروع را کنار بگذارید. از همین حالا شروع کنید. اگر عادت استفاده درست از زمان را در خود پرورش دهید، می توانید مباحث را به موقع جمع بندی کرده و موفقیت های بزرگی کسب نمایید.

6- یادگیری روش صحیح مطالعه

آخرین مانع مطالعه مفهومی، ندانستن روش صحیح مطالعه است. بسیاری از داوطلبان روش های صحیح مطالعه را نمی دانند. برای مثال نمی دانند روش مطالعه زیست گیاهی با روش مطالعه ژنتیک فرق می کند. نمی دانند چگونه آیات دین و زندگی را مطالعه کنند تا از یادشان نرود. نمی دانند مبحث قرابت معنایی در ادبیات و آرایه را در زبان فارسی چگونه مطالعه کنند. خواندن جزوه ی این دروس به تنهایی کاری را از پیش نمی برد.

یادگیری روش صحیح مطالعه را حتما در برنامه خود قرار دهید. می توانید از افراد با تجربه در این زمینه نیز کمک بگیرید تا با سرعت بیشتری به هدف دلخواهتان برسید. برای اطلاع بیشتر از بهترین روش درس خواندن برای کنکور می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید

موفقیت در کنکور با موسسه اوج یادگیری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات
چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم

چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم؟ یکی از دغدغه های داوطلبان کنکوری در گروه های آزمایشی ریاضی و تجربی درس فیزیک میباشد درسی استدلالی و نیز محاسباتی که اکثر دانش آموزان از آن هراس دارند و معمولا درصد پایینی در آن کسب میکنند. اما نکاتی ساده و کاربردی وجود دارد …

مقالات
ذکر نکات مهم در مطالعه کنکور در اوج یادگیری ( بخش چهارم )

ذکر نکات مهم در مطالعه کنکور در اوج یادگیری ( بخش چهارم )   مرحله ی تفکر: در مرحله تفکر، با فکر کردن به آموخته های خود، به آن ها مفهوم می دهیم. همچنین با معنا بخشی به متون خوانده شده، به تثبیت حافظه کمک می کنیم. به عنوان مثال …

مقالات
ذکر نکات مهم در مطالعه کنکور در اوج یادگیری ( بخش سوم )

ذکر نکات مهم در مطالعه کنکور در اوج یادگیری ( بخش سوم ) نکات مطالعه برای کنکور – روش مطالعه پس ختام ( PQ4R) یکی از روش های صحیح مطالعه برای کنکور، روش مطالعه پس ختام ( PQ4R) است. این روش یکی از روش های مطالعه موثر، جهت افزایش بازدهی …

تماس با خط 1
تماس با خط 2